Kenevir Tekstil Özellikleri

- Mar 15, 2019-

                                                                Kenevir Tekstil Özelliği s


Önde gelen bitki lifi olarak, Gerçek Kenevir veya Esrar sativa binlerce yıldır insanlığa hizmet etmiştir. Bu saygıdeğer elyaf her zaman gücü ve dayanıklılığı için değerlidir. Kenevirden yapılan malzemeler, M.Ö. 8000 yıllarına kadar uzanan mezarlarda keşfedildi. Kristof Kolomb Amerika’da kenevirle donanmış gemilerde yelken açtı. Kenevir, George Washington ve Thomas Jefferson da dahil olmak üzere sayısız çiftçi tarafından sömürge Amerika'da yaygın bir şekilde yetiştirildi. Betsy Ross ilk Amerikan bayrağını kenevirden dikti. Aslında, sağlamlık ve rahatlık kombinasyonu, Levi Strauss tarafından California'da yapılan ilk kot pantolonlar için hafif bir ördek tuvali olarak kullanılmıştır.


Binlerce yıl boyunca geleneksel olarak endüstriyel bir elyaf olarak kenevir kullanılmıştır. Denizciler gemilerini ve yelkenlerini tutabilmek için kenevir kordonuna güveniyorlardı ve lifin kaba olması, kenevirleri tuval, yelken bezi, çuvallar, ip ve kağıtlar için kullanışlı hale getirdi.


Kenevir lifi endüstri için ilk tercih iken, lifin kaba olması keneviri giyim ve çoğu ev kullanımı için kısıtlamıştır. Kenevirin yumuşatılması gerekiyordu. Bitkisel lifleri yumuşatmak için geleneksel yöntemler, birçok bitki lifinde bulunan bir tür doğal tutkal olan lignini çıkarmak için kullanılan asitlerdir. Lignini gidermek için bu yöntem pamuk ya da keten ile iyi çalıştı, kenevir liflerini zayıflattı ve kullanım için çok dengesiz bıraktı. Kenevir, bu nedenle endüstriyel bir kumaş olarak kaldı.


1980'lerin ortalarında araştırmacılar, lignini kenevir lifi içinden kuvvetinden ödün vermeden başarılı bir şekilde çıkarmak için enzimatik bir süreç geliştirdiler. Tarihte ilk kez, yapışkanlı kenevir lifi tekstilde ya da diğer elyaflarla birlikte giyim için tekstil üretmek için bükülebilir. Bu teknolojik atılım keneviri modern tekstil tasarımında ve modasında ön plana çıkardı. Kenevirin diğer liflere üstünlüğü göz önüne alındığında, bu atılımın faydaları muazzamdır.